وضعیت اسفناک بهداشت در خاوران ‌

وضعیت اسفناک بهداشت در خاوران ‌

 چرا متولیان امر و مرکز بهداشت شهرستان جهرم نسبت به این قضیه بی‌تفاوتند

جهرم فردا – شواهد نشان می‌دهد کمبود امکانات بهداشتی، پزشکی سبب شده تا مردم خاوران با انواع و اقسام مشکلات روبرو باشد، طوری که حتی یک بیماری ساده هم جانشان را تهدید می‌کند و ممکن است به دلیل کمبود امکانات ابتدایی بهداشتی، درمانی، آنها را به کام مرگ بکشاند. با وجود وضعیت قرمز خدمات درمانی و پزشکی در خاوران، وعده‌های تکراری مسئولان برای حل این مشکل تاکنون راه به جایی نبرده است و این در شرایطی است که با اجرای طرح سلامت در دولت یازدهم قرار بود محروم‌ترین مناطق کشور هم دیگر دغدغه‌ای به نام درمان نداشته باشند‌. اما به نظر می‌رسد اجرای این طرح تا امروز شامل خاوران نشده‌ است تا مردم محروم و رنجدیده این منطقه روزهای سختی را در حوزه بهداشت و درمان سپری کنند.

یک درمانگاه خیر ساز بدون امکانات

خاوران با سابقه‌ای نزدیک به سی سال شهر بودن تنها دارای یک درمانگاه خیرساز  است که آن هم  فاقد کمترین تجهیزات پزشکی برای درمان بیماران است و بیشتر مراجعه کنندگان به صورت سرپایی ویزیت می‌شوند. نکته تاسف‌آور اینکه امکانات این درمانگاه آن قدر محدود است که مریض‌ها را از آمدن به درمانگاه پشیمان می.کند.
از سویی دیگر شبانه‌روزی نبودن درمانگاه و ویزیت بیماران در ساعات خاصی از  روز نیز مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.
جدا از بحث درمان مشکل بهداشت هم گریبان مردم خاوران را گرفته است و با شروع فصل گرما و حل نشدن وضعیت فاضلاب شهر خاوران انواع مریضی‌ها و میکروب‌ها نیز شهروندان خاورانی را تهدید می‌کند
متاسفانه شبکه فاضلاب در این شهر وجود ندارد و در خیلی از مناطق فاضلاب در جوی‌ها روان هستند. شاید خطرناک‌ترین محله‌ی خاوران از لحاظ بهداشتی بافت تاریخی و قدیم این شهر باشد که با روان بودن فاضلاب و تخریب خانه‌های قدیمی مکان مناسبی برای رشد و شیوع انواع بیماری‌ها همچون سالک فراهم شده است و مردم این محله را مورد تهدید قرار می‌دهد در ابتدای خیابان انقلاب منتهی به شهرک هاشمیه کانال انتقال آب فصلی چند سالی است که ناتمام مانده و تمام فاضلاب شهر به آنجا هدایت می‌شود و بوی بد فاضلاب همراه با زباله‌های جمع شده زندگی را برای مردم سخت کرده است و انواع بیماری‌ها مردم را تهدید می‌کند. جدا از این مسائل وجود سگ‌های ولگرد که در خاوران هر روز زیاد‌تر می‌شوند نیز معضل بزرگ بهداشتی است و حتی احتمال حمله این حیوان به مردم نیز وجود دارد.
حال با اینکه مسئولین شهر و شهرستان از وضعیت اسفناک بهداشتی و درمان در خاوران آگاه هستند واقعا جای تعجب دارد که چرا نسبت به سلامت مردم بی‌تفاوت هستند و به یکی از مهمترین و اساسی‌ترین نیاز شهروندان این شهر  که مسئله بهداشت است اهمیت نمی‌دهند.

رضا ناصری