مجمع خیرین اشتغال نیاز امروز شهرستان جهرم

مجمع خیرین اشتغال نیاز امروز شهرستان جهرم

یادداشت

جهرم فردا – بدون شک، نیاز جوان به شغل، یک نیاز ضروری است و اشتغال عاملی است که به طور آشکار بر زندگی، میزان رفاه عمومی و سطح رضایت افراد از زندگی، اثر می‌گذارد. انبوه جوانان به ويژه جوانان تحصيلكرده‌ای كه با فارغ‌التحصيلی از دانشگاه راهی بازار كار شده اما موفق به يافتن شغل و كسب درآمد نمی‌شوند، نه تنها در آمارهای اشتغال، بلكه در آمارهای اجتماعي و از جمله بالا رفتن سن ازدواج، رشد طلاق و … تبلور می‌یابد.
«كارآفرينی» كليد رشد اشتغال دانسته شده است و وظيفه دولت در كلی‌ترين سطح، تسهيل شرايط برای وقوع كارآفرينی در كشور است. هرچند فعالان اقتصادی برای شروع يا گسترش كسب وكار با معضلات فراوان و مختلفی مواجه هستند كه برطرف‌سازی آنها موجب تحريک اشتغالزايی خواهد شد.
ورود خیرین در موضوعات مختلف بهداشت و درمان، مدرسه‌سازی، ساخت مساجد و … به سرعت توانسته است بسیاری از مشکلات را رفع کند و پیشرفت‌های قابل توجهی را رقم زند. مشکلات حوزه اشتغال و کارآفرینی که ناگفته پیداست بسیار هم زیاد است بدون ورود مردم قابل رفع نیست.
در این زمینه ضروری است ظرفیت خیرین علاوه بر  حضور در بخش‌هایی مانند مدارس و مساجد به سمت اشتغال نیز در جهرم سوق داد. به همین خاطر تاسیس «مجمع خیرین اشتغال» در جهرم می‌تواند کمک کند تا با اشتغال‌های کم‌هزینه تا اندازه‌ای مشکلات جامعه کم شود. بررسی محصولات مصرفی جامعه نشان می‌دهد برای تولید بسیاری از کالا‌ها نیاز به احداث کارخانه‌های بزرگ نمی‌باشد بلکه با سرمایه‌گذاری‌های خرد و با راه ‌ندازی واحدهای کوچک هم می‌توانیم بخشی از مشکلات جامعه را حل کرد.

دکتر سعید رحمانیان
مدیر گروه کارآفرینی دانشگاه جهرم