ماهیت مجلس عصر مشروطه در اندیشه آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری
پژوهشی مشترک از سه نویسنده و استاد دانشگاه

ماهیت مجلس عصر مشروطه در اندیشه آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری

جهرم فردا-به تازگی پژوهشی از سه تن از نویسندگان و اساتید دانشگاه از جمله سید احمد عسکری از نویسندگان و تاریخ‌پژوهان شهر بیرم لارستان منتشر شده که به بررسی بخشی از ابعاد شخصیتی و افکار آیت الله سید عبدالحسین لاری از علمای بزرگ منطقه جنوب و لارستان می‌پردازد.

بر اساس آنچهخبرگزاری فارس منتشر کرده، در این پژوهش مشترک که اواخر سال ۹۴ در فصلنامه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به چاپ رسیده، این پژوهشگران به بررسی جایگاه مجلس عصر مشروطه (به عنوان یکی از مظاهر جدید مدنیت و دموکراسی در ایران آن دوره) در اندیشه آیت الله سید عبدالحسین لاری می‌پردازند. در چکیده این مقاله آمده است:

سیدعبدالحسین لاری از مراجع بزرگ عصر قاجار در فارس به شمارمی‌آیدکه اقدامات تاثیرگذاری درتاریخ انقلاب مشروطیت از خود به جای گذاشت. او هرچند با انتشار رساله‌های متعدد سیاسی به دفاع از مشروطیت پرداخت اما تلقی او در حمایت از نظام مشروطیت با نظر عالمان دیگر تفاوت داشت و نظرات او با اندیشه سیاسی طرفداران مشروطه مشروعه مانند شیخ فضل‌الله نوری نزدیک‌تر بود؛ اما در عمل در نقطه‌ی‌ مقابل آن ها قرار گرفت. هدف از این پژوهش بررسی ماهیت تشکیل مجلس و ویژگی‌ها و اهداف آن در اندیشه سیاسی سیدعبدالحسین لاری با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی است.

یافته‌ها و نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که سید لاری از تشکیل مجلس شورای اسلامی که ریاست آن را فقیه جامع الشرایط برعهده بگیرد حمایت می‌کرد و اعتقاد داشت قانون مجلس باید بر اساس قوانین شرعی اسلام به نگارش درآید. به همین‌ دلایل با استناد به آیات قرآن و کلام معصومان، مخالف خود با مشروعیت سلطنت را اعلان داشت و حتی حکم جهاد علیه حکومت محمدعلی شاه قاجار صادر کرد.

متن کامل این پژوهش تاریخی- سیاسی را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.