فعالین سیاسی اجتماعی یا نان به نرخ روز‌خورها؟!؟!

فعالین سیاسی اجتماعی یا نان به نرخ روز‌خورها؟!؟!

یادداشت / امیر فخرایی

اگر چه این روزها به لطف دولت تدبیر و ‌امید فضای باز موجود در شبکه‌های اجتماعی، باعث شده در کلان‌شهرهایی مانند تهران افراد کمتر بتوانند ریاکاری کنند و هر خلاف‌گویی‌شان به سرعت برملا می‌شود اما در شهرهای نه چندان بزرگی مثل جهرم ما هنوز افرادی پیدا می‌شوند که با داشتن داعیه‌ی فعالیت سیاسی و اجتماعی، هر روز به رنگی در می‌آیند.

افرادی که مشخص نکردن تکلیفشان در امور سیاسی و اجتماعی برای خود و دیگران را، نه تنها زرنگی به حساب می‌آورند بلکه از آن به عنوان یک استراتژی حیاتی هم نام می‌برند.
وارونه نشان دادن واقعیات که چند سالی می‌شود در این کشور مد شده است از آنجا بیشتر از سوی این به اصطلاح فعالین سیاسی مورد توجه و استفاده قرار گرفته است که هیچ سازوکار درستی برای عضویت در حزب‌ها و جناح‌های سیاسی وجود ندارد. یعنی اینگونه اشخاص که همه‌ی فعالیت‌هایشان در جهت منافع شخصی‌شان است لازم نیست به هیچ جایی پاسخگو باشند الا وجدان خود که البته تکلیف این یکی را از اول برای خودشان روشن کرده‌اند.
برای رسیدن به توسعه و جامعه پیشرفته، اعتقاد راسخ داشتن به منش و عملکرد سیاسی و رنگ عوض نکردن هر روزه از سوی مدعیان اصلاح جامعه یکی از ملزومات است. بنابراین دلسوزان واقعی جامعه علاوه بر اینکه باید ممنون و سپاسگزار طرفداران واقعی حزب‌ها و جناح‌های موجود باشند باید تا جایی که می‌توانند از نقش داشتن اساسی چهره‌های دورو و نان به نرخ روزخور که متاسفانه و بدبختانه روز به روز بر تعدادشان هم افزوده می‌شود بکاهند؛ چرا که اینگونه افراد نه تنها قابل اعتماد نیستند بلکه تا می‌توانند از شرایط موجود به نفع خودشان استفاده می‌کنند و متاسفانه همین نیز باعث شده است که شرایط کشور در برخی از مسائل به شدت نگران‌کننده باشد.
جدای از وضعیت انتخابات ریاست جمهوری در عرصه‌ی شوراها هم متاسفانه آنچنان که باید و شاید شاهد حضور چهره‌های متخصص نیستیم اما چیزی که بیشتر از هرچیزی شاهد آن هستیم پررنگ بودن شعارها و وعده‌هایی است که بدون هیچ نگاه علمی و تنها از سر احساس بیان شده‌اند‌. به نظر می‌رسد اکثر این عزیزان بیشتر از اینکه در پی معرفی برنامه‌های خود باشند نگران وضعیت سیما و چهره‌ی خود در پوسترهای تبلیغاتیشان بودند. کافی است کمی با دقت به این تصاویر نگاه کنید خودتان به راحتی متوجه خواهید شد تصاویر تعداد زیادی از این دوستان بیشتر در چه مراسم‌هایی کاربرد دارند.
امیدواریم در شرایط فعلی مردم آگاهانه و با رصد شرایط و گذشته‌ی افراد و حامیان آنها هم در انتخابات ریاست جمهوری و هم در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به گونه‌ای عمل کنند که نه تنها افراد وارسته، آزاده و راستگو انتخاب شوند بلکه دست ریاکاران، دوروها و نان به نرخ‌روزخورها را نیز از جیب مردم و بیت‌المال کوتاه کنند. که به راستی آزادگی و وارستگی تنها از آن مردان و زنان بزرگ است.