اندر حکایت فروریختن دو باب دکان در بازار جهرم+ عکس

اندر حکایت فروریختن دو باب دکان در بازار جهرم+ عکس

یادداشت/رضا عرفانی

به گزارش جهرم فردا خبرها حاکی است دو باب دکان در  بازار تاریخی جهرم دو شب قبل فرو ریخته است.  این دو واحد که مدتهاست در آن فعالیتی نمی‌شود در قسمت مشهور به بازار مسگرها قرار دارد و بواسطه عدم توجه به آن، هم از طرف وراث مالکان و هم مسولان مربوط که اجازه هیج‌گونه تعمیرات در آن را نمی‌دهند؛ رخ داده است.
طبق قوانین سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تعمیر هرگونه آثار تاریخی ثبت شده بایستی زیر نظر این سازمان انجام شود. اما به گفته‌ی بازاریان، میراث فرهنگی اجازه دخل و تصرف در این بازار را به مالکان نمی‌دهد.
براساس همین گزارش‌ها از دو شب قبل که این حادثه رخ داده است و علی‌رغم رفت و آمد مردم و با اینکه خوشبختانه به کسی آسیبی نرسیده است اما تاکنون ‌هیچ اقدامی در خصوص جمع‌آوری نخاله‌ی دکان‌های تخریب شده، انجام نشده؛ حتی بازدیدی از این مکان هم بعمل نیامده است.
علاوه بر این سقف این قسمت از بازار جهرم که در ادامه‌ی بازار پارچه‌فروشان واقع است از حلبی می‌باشد که به شدت فرسوده و پوسیده است و بایستی فکر اساسی برای آن شود.
گفتنی است بازار تاریخی جهرم متعلق به اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجاریه، به دست حاکم وقت «حاج محمد‌حسین‌خان» ساخته شده و بعنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز معروف است. این بازار در سال ۱۳۵۱ به ثبت آثار ملی کشور رسیده و از مهمترین آثار تاریخی جهرم است.

img_20170526_130355

 

img_20170526_130404

 

img_20170526_130400

 

img_20170526_130408