افتتاح باغ الگویی آموزشی گران ترین خرمای جهان در جهرم
برای اولین بار در کشور انجام شد

افتتاح باغ الگویی آموزشی گران ترین خرمای جهان در جهرم

در چهارمین روز از گرامیداشت هفته دولت با حضور، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان جهرم و تنی چند از مسئولان از رقم خرمای مجول به عنوان گران ترین خرمای جهان رونمایی شد.

به گزارش جهرم فردا، در این مراسم برای اولین بار در کشور از رقم خرمای مجول در جهرم رونمایی شد.

علیرضا صحرائیان در حاشیه افتتاح باغ الگویی آموزشی خرمای مجول که برای اولین بار در کشور کشت شده است، گفت: تحقیقات و آزمایش ها برای به ثمر نشستن این رقم خرما که گران ترین خرمای جهان نیز محسوب می شود حدود ۵۰۰ ملیون ریال بوده است که می تواند منشأ اثرات بسیار خوبی در سطح شهرستان جهرم در بخش اشتغال باشد.

وی افزود: خرمای مجول، نخستین رقم تجاری دنیاست که ۱۰ سال پیش وزارت جهاد کشاورزی آن را از آفریقا به ایران آورد و در ایستگاه های تحقیقات کشاورزی به صورت آزمایشی کشت شد.

فرماندار ویژه جهرم بیان کرد: با تلاش محققان مرکز تحقیقات کشاورزی جهرم و کارهای اصلاحی این رقم امسال در جهرم  به بار نشست و با کیفیت بالا و به عنوان رقم سازگار به باغداران استان و کشور معرفی شد.

img_6845

img_6889

وی با اشاره به قیمت ۲۰ دلاری هر کیلو خرمای مجول در بازار جهانی گفت: نیمه خشک بودن، محصول دهی بالا، پوست نازک، نسبت بالای گوشت به پوست و قیمت مناسب در بازار جهانی از مزایای بارز این خرماست.