آداب و رسوم مردم خاوران در ماه مبارک رمضان

آداب و رسوم مردم خاوران در ماه مبارک رمضان

یادداشت / رضا ناصری

خاورانی ها از گذشته های دور در ماه مبارک رمضان آداب و رسوم خاصی داشته اند. کما اینکه در زمان سحری همسایه ها با زدن درهای خانه ها، همدیگر را برای بیدار شدن و خوردن سحری خبر می کردند هر چند که با به روز شدن تکنولوژی این روزها تلفن جای در زدن ها را گرفته است.

در سفره افطار خاورانی ها خرمای شاهانی خاوران که جزء مرغوب ترین خرما ها به حساب می آید حضور پر رنگی دارد، نان محلی همراه با پنیر و سبزی نیز جای ویژه ای در سفره افطار خاورانی ها دارد. اکثرا در خاوران مردم روزه خود را با آبجوش و آب لیمو افطار می کنند.
به خاطر گرمای هوا شربت آب لیمو بهترین نوشیدنی برای روزه داران خاورانی سر سفره افطار محسوب می شود. در ایام ماه مبارک رمضان مساجد خاوران رونق خاصی پیدا می کند و کلاس های مختلف مذهبی به خصوص تلاوت قران برپا می گردد.
مردم این شهر به دلیل مذهبی بودن و اعتقادات دینی، در زمان افطار حضور پررنگی در مساجد دارند و روزه خود را بعد از خواندن نمازمغرب افطار می کنند. در مساجد این شهر در کنار نمازگزاران آب جوش و آب لیمو، خرما و نان وپنیر گذاشته می شود تا پس از خواندن نماز مغرب، نمازگزاران روزه خود را افطار کنند.
رسم دیگر خاورانی ها افطاری دادن بین همسایه ها و همشهریان است به طوری که در ماه رمضان اکثر خاورانی ها افطار منازل همسایه ها و دیگر همشهریان دعوت هستند و البته عده ای نیز افطاری آماده شده را درب منازل تقسیم می کنند. عده ای نیز علاوه بر پهن کردن سفره افطار برای روزه داران ، در دادن سحری به همسایه ها و همشهریان پیش قدم هستند.
در شبهای قدر خاورانی ها در مساجد و حسینه ها تجمع کرده و به خواندن نماز ،قرآن و دعا اقدام می کنند و سحری را هم در مسجد می خورند.در عید فطر نیز هر ساله نماز این روز، با شکوه خاصی در خاوران برپا می گردد و مردم بعد از خواندن نماز عید برای دید و بازدید به منازل اقوام و خویشان رفته و صله رحم را به جا می آورند.